SZENT GYÖRGY-HETI VIGASSÁGOKA tavasz első nagy vendégváró rendezvényére Móron 1999 óta hagyományosan április utolsó hetében kerül sor. A népi és borászati hagyományok szerint Szent György napja (április 24.) a megújulást, a tavasz kezdetét jelenti, szimbolizálva a harcost, aki a tavaszt és a meleget hozó napot kiszabadítja téli rabságából. Ezen a napon hagyományosan nemcsak a természet változott meg, de a közigazgatás is.
Régen április 24-én választottak új hegybírót és esküdteket a hegyközségek, ilyenkor került sor a csőszök szerződtetésére is. A hegybírák Szent György-napkor ítélkeztek, a bortörvények értelmében kötelesek voltak a szőlőterület határát időnként ellenőrizni, ezt volt a gyepűjárás.
Tovább olvasás!
MÓRI BORNAPOKA város nemzetközi hírű rendezvénye, nagy eseménye a szürethez kapcsolódó Móri Bornapok, amelyet hagyományosan október első hétvégén rendeznek meg Mór önkormányzatai, hagyományőrző és borászati szervezetei. A móri borok népszerűsítése céljából első alkalommal 1934-ben tartottak Móron bornapot, akkor a híres Ilkovics vendéglős kezdeményezésére Budapestről „filléres" vonatokkal szállították Mórra a vendégeket. Az első bornap hamarosan hagyománnyá vált, és az itt élő emberek vendégszeretete sok hívet szerzett a városnak.
A Móri Bornapok háromnyelvű rendezvényhonlapja
itt elérhető. Tovább olvasás!
MÓRIKUM Kultúr-fröccs-fesztivál 2010-től a Szent István-napi ünnepi rendezvények jegyében megrendezésre kerülő kisfesztivál keretében „MÓRIKUM" névjegy alatt a móri unikumokat gyűjtjük össze és ismertetjük meg látogatóinkkal.Városunk legemblematikusabb helyén, a gyönyörű Lamberg-kastélyban és csodálatos akusztikával bíró udvarán az érdeklődők találkozhatnak a móri kultúra színfoltjaival. Mindezt nemzeti ünnepünk programjai, valamint színházi, táncszínházi események gazdagítják.A rendezvényt a helyi gasztronómiai különlegesség teszik igazán egyedivé és izgalmassá: fröccs, bor, borleves, kvircedli, macskapracni...
NYÁRI ZENEI ESTEKMór város nemcsak a jó borok, de a zene- és táncművészetek hazája is! A Lamberg-kastély udvarában és a barokk kastélypark Zenepavilonjában kellemes környezetben várja a Mórra látogatókat a „ Nyári Zenei Estek” programja. Tovább olvasás!
MÁRTON-NAP “Aki Márton-napon libát nem eszik és újbort nem iszik, éhezni fog egész évben” tartja a szólás. November 11. a naptárban ősidők óta a téli évnegyed kezdő napja, amikor nagy eszem-iszomokat rendeztek. A protestánsok pedig Luther Márton neve napjára ürítették poharaikat. Márton-napot mind a népi kultúra, mind a keresztény kalendárium jeles napként, sőt a középkorban a legnépszerűbb ünnepként tartotta számon. A Márton-nap és vele az újbor és a lúdfogyasztás hagyományai az elmúlt évtizedekben lassan feledésbe merültek, de a hagyományőrző civil szervezetek és éttermek országszerte újra felelevenítik ezt a népszokást. Tovább olvasás!
ADVENTI RENDEZVÉNYEK Az év végi karácsonyi készülődés jegyében 2004-től rendeznek Móron adventi ünnepi rendezvényeket. Az egy hónapig tartó ünnepi időszakban a főtéren felállított fenyőfa mellett a város lakossága hetente egy-egy közös adventi gyertyagyújtásra gyűlik össze. Tovább olvasás!