Mór Városi Kórház-Rendelőintézet felújítása, egynapos sebészeti részleg kialakítása és új mentőállomás építése A projekt bemutatásaA Mór Város Önkormányzata által fenntartott Városi Kórház-Rendelőintézet a város és az ellátási körzetébe tartozó szomszédos települések 35.000 lakója részére nyújtja szolgáltatásait. Az egészségügy strukturális átalakulásának folyamatában egyre nagyobb nyomás nehezedett az intézményre és fenntartójára a magas szakmai színvonalú szolgáltatások minél költséghatékonyabb nyújtása, a közép- és hosszú távon fenntartható működési modell kialakítása terén. Az Önkormányzat és az intézmény vezetése elhatározta, hogy a Városi Kórház-Rendelőintézet és a jelenlegi mentőállomás összevonásával lakosság közeli, a kor követelményeinek megfelelő, korszerű orvostechnikán alapuló emelt szintű járóbeteg-szakellátó intézményt hoz létre.
A projekt keretében
- megtörténik a rendelőintézet teljes körű felújítása, a rendelőintézet területén közforgalmi gyógyszertár megnyitása,
- korszerű egynapos sebészeti részleg kialakítása,
- a kórház területén új mentőállomás felépítése.
A megújuló intézményt ugyancsak a projekt keretében korszerű orvosi műszerekkel és a betegek hatékony tájékoztatását és ellátását támogató informatikai eszközökkel szerelik fel. A kialakított komplex egészségügyi szolgáltatásokat nyújtó intézmény ad majd helyet a háziorvosi rendelőknek is.
A megvalósítás érdekében Mór Város Önkormányzata a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program keretében Európai Uniós forrásra pályázott az „Aktív kórházi ellátásokat kiváltó járóbeteg szolgáltatások fejlesztése" (kódszám: TIOP-2.1.3/07/1.) című program keretében. A sikeres pályázat
690 millió forintos támogatást eredményezett, melynek felhasználásával valósulnak meg a projekt célkitűzései.
A
projekt egyedisége és újszerűsége abban rejlik, hogy a zöldmezős fejlesztésektől eltérően, egy korábban magasabb szakmai színvonalat képviselő intézmény - Magyarország eddigi gyakorlatában példa nélkül állóan, saját döntése alapján - vállalja az egyes eddigi szakmai irányok feladásával történő,
önkéntes specializáció bevezetését. Egyedi és újszerű továbbá, hogy az intézmény az ehhez szükséges szakmai együttműködést és a szükséges szabályozás módosítását saját hatáskörben alulról jövő kezdeményezésként alakította/alakítja ki, felvállalva ezzel olyan feladatok, egyeztetések lebonyolítását, amelyek nem képeznék szűkebben vett hatáskörét.
A projekt további értéke, hogy elősegíti az egészségügyi
alapellátás és szakellátás térségi integrációját, továbbá a fekvőbeteg intézmények és a súlyponti kórházak közötti a progresszió elvén alapuló szakmai integráció kialakítását, mely alapján a betegek szakmai ellátását várhatóan a jelenlegi kórházi ellátásokhoz képest magasabb költséghatékonyság mellett tudja végezni.
A projekt megvalósulása nélkül az intézmény jelenlegi működése ebben a formában nem folytatható, ezért a projekt értéke, hogy a kistérség lakossága számára az egészségügyi intézmény hosszútávon is fenntartható formában fennmaradhat.